İYİ Parti

Paylaşmak İYİ gelecek

Logo :İYİ Parti
Başkanı :Meral AKŞENER
Kuruluş Tarihi :25.10.2017
Telefon :+90 312 408 08 08
E-posta :[email protected]
İnternet Sitesi :iyiparti.org.tr
Adres :Mustafa Kemal Mahallesi, Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Caddesi, No:9 Çankaya
Üye Sayısı :568.918 (12.05.2022 tarihi itibariyle)

İYİ Parti, 25 Ekim 2017 tarihinde Meral Akşener liderliğinde kurulan ve Türkiye’de faaliyet gösteren siyasi partidir. Parti tüzüğüne göre resmî kısaltması “İYİ Parti” şeklindedir. Simgesi güneş ve parti isminin Kayı boyu bayrağından esinlenilerek yazılmasıdır. Genel başkanı Meral Akşener’dir. İYİ Parti’nin adı, Oğuzların Kayı boyu bayrağından esinlenilmiştir. Partinin logosu ise mavi zemin üzerinde 8 ışıklı güneş olarak belirlenmiştir. 8 ışık ise Selçuklu Yıldızı’ndaki 8 köşe ile ilişkilendirilmiştir.

Tarihçe :

Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri sonrasında Milliyetçi Hareket Partisi bünyesinde bulunan bazı milletvekilleri ve parti üyeleri genel başkan Devlet Bahçeli’nin seçim başarısızlığını eleştirerek parti içerisinde sert bir muhalefet gösterdiler. Partiyi olağan üstü kongreye götürmek istediler. Meral Akşener, gibi genel başkanlığa aday olan isimler MHP’yi olağanüstü kongreye götürmek için delege imzaları toplamaya başladı. 950 Delegeden imza alındığı halde kongre gerçekleşmedi. Milliyetçi Hareket Partisi, Disiplin Kurulu’nun aldığı karar sonrasında mevcut yönetime karşı kongre isteyen bazı isimlerle Meral Akşener partiden ihraç etti.

Meral Akşener ile Koray Aydın, Milliyetçi Hareket Partisi’nden ihraç edilen dört milletvekili ; Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa eden Doğru Yol Partisi kökenli İzmir milletvekili Aytun Çıray ve 200 kişilik kurucu üye ile 25 Ekim 2017 tarihinde, Ankara Yenimahalle’de bulunan Nâzım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde yapılan kongrede İYİ Parti kuruldu; partinin ismi, logosu ve sloganı açıklandı ve Meral Akşener oy birliğiyle partinin ilk genel başkanı seçildi.

Kurucu üye listesinde ağırlıklı olarak Milliyetçi Hareket Partisi ve ülkücü kökenli kimseler bulunsa da Refah Partisi, Anavatan Partisi, Doğru Yol Partisi ve Demokratik Sol Parti’de görev yapmış kişiler ile eski komutanlar ve akademisyenler gibi önemli isimler bulunmaktadır.

Parti kurulduktan 17 gün sonra Çankaya’da genel merkez binası açıldı. Meral Akşener burası için “İyilerin Evi” ismini verdi.

Genel Başkanımız Meral Akşener’den…

Aziz milletim;

Siyasi tarihimiz gücü ve iktidarı sonsuz zannedenlerin hüzünlü hikâyeleriyle ve aynı zamanda, “bitti” denilen anda, yeniden yazılan başarı öyküleriyle doludur.

İşte İYİ Parti de; umulmadık bir zamanda, umulmadık bir yerlerden çıkıp gelen cesurların öyküsüdür. Adaletin, demokrasinin, sorumlu siyasetin öyküsüdür. Bir kutlu mücadelenin, bir büyük başarının öyküsüdür.

Büyük Türk Milleti’nin öyküsüdür…

25 Ekim 2017’de tek yürek olup, hep beraber güçlü Türkiye hayalimizi haykırdığımız o kutlu günde; “Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak; çünkü artık İYİ Parti var.” demiştik. Öyle de oldu… O gün çaktığımız o kıvılcım; bugün, milletimiz gösterdiği büyük ilgiyle, Türkiye’nin tamamında yanan koca bir ateş oldu.

İşte o nedenle İYİ Parti olarak biz;

Milletimizden aldığımız güçle, yıllardır ülkemizdeki sorunları halının altına süpüren, suni gündemlerle, dedikodularla ve hatta iftiralarla milletin gerçeklerini görmezden gelen iktidara karşı inatla;

Çocuğunun okul derdine düşmüş annelerin, borç batağında kaybolan babaların, traktörüne mazot, toprağına tohum alamayan çiftçilerin, siftah edemeyen esnafların, eve ekmek götüremeyen emeklilerin, geçinemeyen asgari ücretlilerin, dayısından torpili olmadığı için mülakattan elenen üniversite mezunu işsizlerin, memleketten ümidini kesmiş, hayalleri çalınan gençlerin, hayatın her alanında horlanan, şiddet gören, öldürülen kadınların, oyun çağında gelin edilen, tacize, tecavüze uğrayan çocukların, “Ali” dedi, “Hızır” dedi diye, Atatürk’ü sevdi diye din düşmanı ilan edilenlerin, “Mustafa Kemal de benim, Fatih de benim; Osmanlı da benim, Cumhuriyet de benim!” diyenlerin, kutuplaşmadan, iteklenmekten bıkan mahallesizlerin dertlerini konuşuyoruz.

Memleketimizi il il, ilçe ilçe gezerek gerçek dertlerimize kulak vermeyi, çözümler üretmeyi, milletimizin sesini duyurmayı en kıymetli önceliğimiz olarak benimsiyoruz.

Çünkü Millet Bizi Çağırıyor, ve biz o gür sesi duyuyoruz.

Değerli vatandaşlarım;

Geçim derdiyle uğraşmaktan yoruldunuz, sürekli olarak yargılanmaktan, ötekileştirilmekten bıktınız. Biliyoruz… Çünkü bunları hep birlikte yaşıyoruz. Ama inanın ki; Türkiye’nin çözülemeyecek hiçbir problemi yok. İmkânlarımız var. Kaynaklarımız var. Yeter ki, yönetenlerin önceliği memleketin huzuru, milletin mutluluğu olsun.

Bizim siyasetimiz; “Önce millet, önce memleket” diyenlerin siyasetidir.

21’inci yüzyılın ruhuyla; bilimden sanata, sanayiden teknolojiye, her alanda üreten, zengin, mutlu ve güçlü Türkiye’yi birlikte inşa edeceğiz…

Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com