Medyanın Siyasete Etkisi

Paylaşmak İYİ gelecek

Medyanın siyasete etkisine birkez daha şahit olduk.6 lı masanın aday belirleme sürecinde İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in haklı “milletin sesini dinleyelim” ısrarı ile oluşan krizde, partinin medya gücünün yetersizliği nedeniyle,; medyada krizin suçlusu ilan edilmesine neden oldu. İYİ Parti’nin gerekçelerinin medyada yeteri kadar yer almaması, neredeyse hiç desteklenmemesine şahit olundu. Konuya hakim seçmenler İYİ Parti ve Akşener’e hak verse dahi; medya gücünün etkisinde kalan toplum, Akşener ve partisini krizin sorumlusu olarak gördü.

“iyidiyor” içerik üretme potansiyeline sahip “İYİ Parti gönüllülerini” bir araya getirerek, İYİ Parti’nin bağımsız internet haber ve dijital içerik ağını oluşturuyor. Dijital medya ve sosyal medya da daha fazla İYİ Parti taraftarı içeriğin dolaşımda olması için çalışıyor.

Medyanın seçmen üzerindeki etkisi

Medya, toplumda yaygın bir etkiye sahip olan bir iletişim aracıdır. Medya, birçok kişi için dünya hakkında bilgi kaynağıdır ve seçimler gibi önemli konularda da etkili olabilir. Medyanın seçmen üzerindeki etkisi, teknik ve bilimsel olarak birkaç farklı açıdan açıklanabilir:

İmaj Yönetimi

Medya, siyasi partilerin ve adayların imaj yönetimi stratejilerine de yardımcı olur. Adayların farklı yönlerini, özelliklerini ve başarılarını vurgulayarak seçmenlerin olumlu bir izlenim edinmelerini sağlar.

OKU  iyidiyor Sitelerini Google AMP Desteği ile Güçlendirliyor

İYİ Parti Teçkilatları için; iyidiyor, il/ilçe siteleri, bölgelerindeki imajının inşası ve gelişimi için etkili bir araçtır.

Kampanya Yönetimi:

Siyasi kampanyalar, medyanın da yardımıyla, seçmenlere ulaşmak için kullanılır. Medya, adayların konuşmalarını, röportajlarını ve diğer etkinliklerini yayınlayarak seçmenlerin adaylar hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlar.

“iyidiyor” siteleri bölgedeki İYİ Parti kampanyalarını haberlerinde işleyerek daha fazla kişiye ulaşmasında etkili olur.

İnternet ve Sosyal Medya:

Son yıllarda, internet ve sosyal medya gibi yeni medya araçları, seçmenler üzerinde daha da büyük bir etkiye sahip olmuştur. Bu araçlar, siyasi partilerin ve adayların kampanya mesajlarını doğrudan seçmenlere ulaştırmalarını sağlar. Ayrıca, sosyal medya kullanıcılarının paylaştığı gönderiler, seçmenlerin düşüncelerini ve davranışlarını etkileyebilir.

“iyidiyor” siteleri içeriklerini kendi yerel sosyal medya hesaplarında otomatik olarak paylaşır ve kullanıcılarının kendi hesapları ile paylaşım yapmalarına imkan verir. iyidiyor siteleri sosyal medya ile mükemmel uyumludur bakınız

İletişim ve Bilgi İşleme ve Medyanın Siyasete Etkisi

Medya, seçmenlerin kararlarını etkilemek için kullanılan bir iletişim aracıdır. Medya, haberler, yorumlar, röportajlar, reklamlar ve diğer içerikler aracılığıyla seçmenlere bilgi verir. Bu bilgileri işlemek ve anlamak, seçmenlerin karar verme sürecinde kritik bir rol oynar. İletişim araçlarının çeşitliliği nedeniyle, seçmenlerin medyadan gelen bilgileri doğru bir şekilde işleyebilmeleri ve güvenilir kaynaklardan bilgi edinebilmeleri önemlidir.

OKU  Çapraz Yayınlanan, Kaynağından Güncellenen iyidiyor İçerikleri

“iyidiyor”; Her il ve ilçeleri için açtığı yerel siteler ile İYİ Parti politika ve faaliyetlerini duyurmada seçmene en yakın kaynaktan, doğru güvenilir bilgiyi vermek için çalışıyor. Her iyidiyor sitesi seçmen için, kendisine daha yakın hissedebileceği, bölgesinin yerel sitesidir. Editörleri kendi ilçesinden ilinden tanıdığı insanlardır. Bu durum güven artıran bir etkendir. Yine güven artıran etkenlerden diğeri, içeriklerin parti dili kullanılmadan, haberci dilinde olmasıdır.

Medya Kaynaklarının Çeşitliliği:

Medyanın etkisi, medya kaynaklarının çeşitliliğine bağlıdır. Tek bir kaynağa dayalı bir haber alma süreci, seçmenlerin bakış açılarını daraltabilir ve bir tür taraflılık oluşturabilir. Medya kaynaklarının çeşitliliği, seçmenlerin farklı görüşler, analizler ve yorumlarla karşılaşmalarını sağlar ve seçmenlerin daha iyi bilgilendirilmesine yardımcı olur.

“iyidiyor” il/ilçe siteleri; Parti resmi yayın organlarının yanında benzer konuları, farklı olarak sunar. Bu seçmenin aynı görüşe daha fazla kaynaktan ulaşmasını mümkün kılar. Birden çok sitede yayınlanan içerikler ile, seçmenin içeriğe ulaşabileceği kaynaklar çoğaltılmış olur. Yine iyidiyor siteleri,içeriklerinin de web siteleri yanında sosyal medyada da yer alması için otomatik sosyal medya paylaşımları yapar, kullanıcılarının kendi hesaplarından paylaşmasını mümkün kılar. Bakınız

OKU  Yerel Medyanın Önemi

Sosyal Psikoloji ve Algı Yönetimi:

Medya, sosyal psikoloji ve algı yönetimi alanlarında birçok teknik kullanır. Medya, seçmenleri etkilemek için duygusal ve psikolojik düzeyde uyaran içerikler üretir. Medya, seçmenlerin korkularına, endişelerine ve umutlarına hitap ederek, onların kararlarını etkileyebilir. Medya, bazen bilgiyi seçmenlerin algılarına uygun şekilde sunarak, seçmenlerin karar verme sürecini yönlendirebilir.

Yapılan karşı algılara “iyidiyor” il/ilçe siteleri ile, teşkilatın görüş ve bilgilendirmelerine yer verilerek karşılık verilebilir. Yerel sosyal ve siyasi olaylar uygun şekilde sunularak, seçmenin algısı olumlu yönde etkilenebilir.

Toplumsal Normlar:

Medya, toplumun genel olarak benimsediği normları etkiler. Siyasi partiler ve adaylar, toplumun belirli konulara nasıl baktığını, hangi konuların önemli olduğunu ve hangi konuların önemli olmadığını belirler. Medya da bu normları takip ederek, seçmenlerin düşüncelerini ve davranışlarını etkiler.

“iyidiyor” siteleri; yerel yönetim ve partinin bakış açısını, yaptığı haberler ile seçmene ulaşmasına aracı olur.

“iyidiyor” parti yönetimlerinden bağımsız, gönüllülerden oluşan, editör, haberci, tasarımcı, kurgucular ile İYİ Parti taraftarı içerikler üreterek, bu içeriklerin dijital medyadaki yoğunluğunu ve dolaşımını artırmayı hedefliyor

Yorum yapın

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com