iyidiyor Sitelerini Google AMP Desteği ile Güçlendirliyor

Paylaşmak İYİ gelecek

iyidiyor Siteleri Google AMP (Accelerated Mobile Pages) uyumludur. iyidiyor sitelerinin AMP(Hızlandırılmış mobil sayfalar) sayfaları, mobil cihazlarda daha da hızlı açılır. iyidiyor cep telefonu gibi mobil cihazlara önem verip, sitelerinde responsive tasarım kullanıyor. Mobil cihazlarda verimliliği bir adım daha ileri taşıyarak AMP ile tam uyumlu sayfalar üretiyor.

Google AMP (Accelerated Mobile Pages)

AMP; Google nin çıkardığı, açık kaynaklı bir kod yazılımı olup, Türkçe karşılığı, “Hızlandırılmış mobil sayfalar” dır. interneti daha güzel bir yer haline getirmeyi amaçlamaktadır. Hızlandırılmış mobil sayfalar yapısı ile oluşturulan sayfaları yüksek performanslarla telefonlarda, tabletlerde ve diğer cihazlarda erişim imkânı tanımaktadır. Yüksek performans ve katılım ile kullanıcılara kaliteli internet deneyimi yaşatmak için, sayfa yükleme zamanını neredeyse ortadan kaldırmaktadır. Web siteleri ile birlikte mobil ve masaüstü uygulamalarında popülerliği sürekli artmaktadır.

AMP sayfalarının, hızı, kullanıcı deneyimine katkısı ve arama motorları hatta özellikle Google arama sayfalarındaki avantajı nedeniyle pek çok lider haber medya kuruluşu da bu teknolojiyi web uygulamalarına entegre ediyor.

iyidiyor AMP Sayfaları süper hızlıdır

AMP sayfaları optimize edilmiş kodlamaya zorlar. AMP sayfalarının CSS ve JS dosyaları minimize edilmiştir. Bu da yüklenecek sayfa boyutunu önemli oranda düşürür. Düşük sayfa boyutu daha hızlı yüklenir. Yine amp sayfalarında resim gibi medyalar daha yüklenmeden yerleri tarayıcıya bildirilir. Bu da Google Chrome ve diğer tarayıcıların iş yükünü azaltır.

OKU  İYİ Parti Gönüllüsü Yerel Yazar/Editörler Arıyoruz.

Ziyaretçiler iyidiyor sitelerinin AMP sayfalarında gezerken sayfa geçişleri adeta ışık hızında gerçekleşiyor.

iyidiyor AMP Sayfaları otomatik yüklenir

Site ziyaretçilerinin AMP sayfalarını kullanmaları için bir işlem yapması gerekmiyor. Mobil bir cihazla iyidiyor sitelerinde gezinirken, ziyaret edilen sayfanın AMP sürümü varsa, otomatik olarak AMP sayfa görüntüleniyor.

iyidiyor AMP Sayfaları Google arama motorunda öncelikli listeleniyor.

Google tarafından bu konuda resmi bir açıklama olmamasına karşılık, SEO (arama motoru optimizasyonu) konusuna hakim kişilerin ortak görüşü Google’ nin AMP sayfalarına ayrıcalıklı davrandığı şeklinde. Uzmanlara göre AMP sayfaları Google de daha hızlı indexleniyor ve aramalarda rakiplerine göre yukarı çıkma avantajı elde ediyor. iyidiyor Siteleri de AMP nin bu olası avantajını etkin olarak kullanıyor.

OKU  Çapraz Yayınlanan, Kaynağından Güncellenen iyidiyor İçerikleri

iyidiyor, Sitelerinin çoğu sayfalarında AMP kullanıyor

AMP mobil cihazlar hatta masaüstü uygulamalar için mükemmel deneyim sunduğu halde hala deneysel bir proje. Bazı kod yapılarını desteklemiyor. Yazının hazırlandığı tarihte iyidiyor sitelerindeki video sayfaları AMP desteğinden yoksundur. Sitenin temelini oluşturan haberler, İYİ Parti sayfaları gibi alanlar ise AMP uyumludur.

iyidiyor Sitelerinde, AMP sayfaları otomatik oluşuyor

Bir iyidiyor sitesinin editörü haber benzeri bir içerik oluştururken, içeriğinin AMP sürümü için bir şey yapması gerekmiyor. iyidiyor Altyapısı bunu kendisi hallediyor. Oluşturulan içerikler için AMP sayfaları otomatik oluşuyor.

iyidiyor mobil cihaz deneyimine önem veriyor

iyidiyor Sitelerinin tüm sayfaları mobil uyumlu tasarlanmıştır. Maksimum mobil performansı sunar. Bunu kusursuz duyarlı web tasarımı(responsive) ile başarıyor. Tüm sayfalar bu duyarlı tasarım sayesinde; cep telefonu, tablet gibi mobil cihazlarla birlikte TV gibi farklı çözünürlükteki ekranlarda dahi hatasız görüntüleniyor.

responsive

Responsive; Türkçeye “duyarlı web tasarımı” yada “duyarlı tasarım” olarak çevrilmektedir. Farklı çözünürlüğe sahip, çeşitli cihazlarda ve ekranlarda aynı kalitede kullanışlılığı ve memnuniyeti hedefleyen bir teknolojidir. Minimum görüntü boyutundan, maksimum görüntü boyutuna kadar iyi görüntülenmesini amaçlayan bir web tasarımı yaklaşımıdır.

OKU  Medyanın Siyasete Etkisi

iyidiyor sitelerinde paylaşım butonları mobil cihaz kullanımı hesap ederek yerleştiriliyor. Mobil cihazlarda bulunan yerel paylaşım özelliği kolaylaştırılıyor.

iyidiyor Geleceğini AMP ve mobil üzerine planlıyor

AMP deneysel bir proje olmasına karşılık 7 Ekim 2015 den buyana var. Gün geçtikçe daha fazla alanda kullanılmaya başlandı. Popülerliği sürekli artış gösteriyor. Hızlandırılmış mobil sayfalar şimdiden dünyaca tanınmış CNNABC ve Milliyet gibi birçok haber ajansı tarafından kullanılmaya başlamıştır. Her geçen gün daha fazla web sitesi bu teknolojiyi kullanıyor.

Mobil cihaz kullanımı, sürekli artıyor. Çoğu evde yalnızca 1 televizyon ve bilgisayar varken, çok daha fazla cep telefonu ve tablet bulunuyor. Uzmanlar, mobil cihazların kullanım oranının yakın gelecekte artarak devam edeceği görüşünde.

iyidiyor; Gelecek planlarını uzman görüşleri ve bilimsel veriler doğrultusunda şekillendiriyor. Daha en baştan kusursuz mobil uyumluluğu ve AMP desteği hazır.

Yorum yapın

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com