iyidiyor sitelerinde; içerikleri paylaşım teşvik edilir, kolaylaştırılır.

Paylaşmak İYİ gelecek

iyidiyor sitelerinde; kullanıcıların içerikleri kendi sosyal medya hesaplarında yada mail, whatsap vb ile çevresine paylaşmak teşvik ediyor. İçeriklerinin paylaşılmasını çok kolaylaştırıyor.

Kullanıcıların yaptığı paylaşımların önemi

20-30 sene öncesinde bir habere ilk erişimimiz çoğunlukla gazete, televizyon yada radyo üzerinden oluyordu. İnsanlar gelişmeleri takip etmek için konvansiyonel medyanın bu araçlarını takip ediyorlardı. Günümüz de bir bir olay/ gelişmeye, ilk olarak takip ettiğimiz bir sosyal medya hesabında karşılaşıyoruz. Bu da çoğunlukla bir arkadaşımızın paylaşımı oluyor. İstersek detaylarını öğrenmek için web sitesini ziyaret ediyoruz. Bu gün artık en büyük haber merkezleri, medya kuruluşları dahi sosyal medya hesaplarından içeriklerini duyuruyor.

Bireylerin sosyal medya ile önemi daha da artmış görünüyor. Artık insanlar sosyal medyada yakın çevresini ve önemli bulduğu birçok kişiyi takip ediyorlar. Takip edilen kişilerin paylaşımları ekranlarına düşüyor. Takip ettiği kişinin beğenip paylaştığı içeriği fark ediyor. Çoğu zaman içerik sahibinin kendi sosyal medya hesabından önce, takip ettiği insanların yaptığı aynı paylaşımı görüyorlar. İnsanlar içerikleri, kendilerini takip edenlerin görebildiği sosyal medya hesapları dışında whatsapp, mail, telegram, aracılığı ile de özel olarak paylaşabiliyorlar. Bir içerik kullanıcıların yaptığı paylaşımlar ile dijital dünyada daha fazla dolaşıma çıkıyor. Bir içeriğin içerik sahibinin kendi sosyal medya hesabı kadar, içeriğe ulaşıp paylaşan kişiler etkili oluyor.

OKU  mizah.iyidiyor.com

paylaşımların arama motorları üzerindeki etkisi

Web sitelerinin en önemli ziyaretçi kaynağı arama motorları ve özellikle google olarak görünse de ziyaretçilerinin yaptığı paylaşımlardan geri dönüşler de önem oluşturuyor. Yine google ile birlikte bilinen populer arama motorları paylaşılan içerikleri ödüllendiriyor. Aramalarda daha da ön sıralarda gösteriyor.


iyidiyor siteleri paylaşım kolaylığı ve teşvik ile eksiksizdir.

iyidiyor kullanıcılarını paylaşım yapmaya teşvik etmek ve bu işlemlerini mümkün olduğunca zahmetsiz kılmak için özen gösteriyor. Kullanıcıların yaptığı paylaşımlar, genele veya kendini takip edenlere açık yada özel paylaşım şeklinde oluyor. iyidiyor her ikisi içinde işleri kolaylaştırıyor.

Açık paylaşımlar

Sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar aksi şekilde ayarlanmamış ise, çoğunlukla takip eden kişiler tarafından görüntülenebilmektedir. iyidiyor sitelerinde içeriklere kolay paylaşım butonları eklenmiştir. Kullanıcılar iyidiyor sitelerindeki içerikleri zahmetsizce kendi sosyal medya hesaplarında paylaşabiliyor. Bunun için paylaşım yapacakları sosyal medya paylaşım butonunu kullanmaları yeterlidir. Siteden çıkmadan, sosyal medya hesaplarına erişerek, diledikleri sosyal mecrada paylaşım yapabilmekteler.

En yaygın, tüm sosyal medyalarda paylaşım mümkün.

Dünyada yüzün üzerinde sosyal medya platformu var. iyidiyor sitelerinde sosyal medya paylaşımı için, en yaygın kullanılan sosyal medya platformlarının tamamının paylaşım butonu bulunuyor. Muhtemelen paylaşım butonları listesinde daha önce görmediğiniz sosyal medya platformları ile bile karşılaşacaksınızdır.

Özel paylaşımlar

whatsapp, e-posta, telegram vb ile yapılan paylaşımlar sosyal medya paylaşımlarının aksine daha sınırlı kişiler tarafından görünmesi amaçlanmaktadır. iyidiyor paylaşım söz konusu olduğunda hiçbir detayı atlamıyor. Kullanıcılarına özel paylaşımlar için de, tıpkı sosyal medya paylaşımlarında sunduğu kolaylığı, belki de fazlasını sunuyor. iyidiyor sitelerinin ziyaretçileri, beğendikleri içerikleri seçip kolayca, mail, whatsap vb ile haberdar etmek istedikleri kişi yada guruplara gönderebiliyorlar.

OKU  ilçe İYİ Parti Siteleri

Mobilde süper paylaşım özellikleri

iyidiyor sitelerinin mobil ziyaretçileri istedikleri içerikleri seçip saniyeler içinde kolayca işlem yapabiliyor. Süper paylaşım aracı telefon üzerinde yüklü uygulamalarla iletişime geçip, kullanılacak uygulamayı saniyeler içinde seçmeye olanak tanıyor.

iyidiyor sitelerinde; içerikleri paylaşım teşvik edilir, kolaylaştırılır.

iyidiyor kullanıcılarını paylaşım yapmaya teşvik ediyor

iyidiyor sitelerinde ziyaretçilerin paylaşım yapması kolaylaştırılmakla kalmıyor. Kulalnıcılar paylaşım yapmaya da teşvik ediliyor.

iyidiyor İstatistiğe dayalı teşvik yapıyor

iyidiyor sitelerinde en çok kullanılan sosyal ağlar en önde görünür

iyidiyor yapılan tüm paylaşımların istatistiğini tutuyor. Hangi mecrada kaç paylaşım yapılmış sayıyor. Paylaşım için daha çok kullanılan sosyal medyanın paylaşım düğmesi daha ön sırada görüntüleniyor. örneğin: iyidiyor sitelerinden instagram’a paylaşım, facebook’a yapılan paylaşımlardan dan daha fazla ise: instagram paylaş butonu facebbok paylaş butonundan daha ön sırada görüntüleniyor.

iyidiyor sitelerinde hem en çok kullanılan paylaşım mecralarının istatistiği tutuluyor, hem de sitenin her sayfasında, en çok bakılan yerler ısı haritası ile hesaplanıp, paylaşım düğmeleri bu alanlara konumlandırılıyor.

OKU  iyidiyor Sitelerini Google AMP Desteği ile Güçlendirliyor
Isı haritası nasıl çalışıyor?

Ziyaretçi bir sayfaya girdiğinde , sayfanın tamamında aynı vakti geçirmez. Kullanıcıların sayfanın başında, ilk paragrafta, yada görselde geçirdikleri süreler yada sayfanın diğer yerlerindeki süreler farklılık gösterir. iyidiyor içeriklerinde ziyaretçilerin nerede çok vakit geçirdiklerini, ekrana dokunduklarını gibi bilgileri istatiksel olarak işleyerek, sitenin bir ısı haritasını çıkarıyor. Daha fazla etkileşim almaları için paylaşım araçlarını ısı değeri yüksek yerlere konumlandırıyor.

A/B testi

Sitenin en çok kullanılan yerinin paylaşım için her zaman en iyi performansı vereceğinden emin olamayız.

  • Her ziyaretçi sayfaları sonuna kadar okumuyor. Bu sebeple sayfa sonların ısı değeri daha az çıkıyor olacaktır. Buna karşılık, bir içeriği beğenenler sonuna kadar okuyacak ve paylaşım yapmayı düşünecek olabilirler.
  • Yazıların ilk başlığı en çok görüntülenen yer olduğundan ısı haritasında değeri yüksek görünür. Ancak içeriğe bakıp okumadan çıkanlar da, sadece sayfanın üst tarafını görüntülediklerinden bu değeri artırmaktadırlar. Oysaki içeriği beğenmedikleri için okumayanların paylaşım yapmasını bekleyemeyiz.
  • Isı haritası verilerinin tek başına güven vermeyeceğine örnekler artırılabilir.

Isı haritası genel bir fikir verse de tek başına optimum performans için yetersiz görünüyor. iyidiyor zaman zaman paylaşım araçlarının sayfadaki yerini değiştirerek karşılaştırma testleri yaparak, her zaman en etkili paylaşım etkisini hedefliyor.

Yorum yapın

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com